2 Ağustos 2013 Cuma

Google Chrome Eklentisi "Context Menu Search" ve Dynamics AX için Arama Yapmak

Google'da Dynamics AX ile ilgili arama yapmak istediğinizde bulduğunuz veriler tatmin edici olmayabiliyor. Gerek kaynakların az olması gerekse aranan bilginin arama motorunda alt sıralarda olmasından ya da araya giren diğer alakasız arama sonuçlarından dolayı  Dynamics AX ile ilgili aramalar canınızı sıkabilir.

Tarayıcı olarak Chrome kullanan arkadaşlar, Context Menu Search eklentisini ve Dynamics AX için özelleştirilmiş BING aramasını kullanarak yukarıda bahsettiğim arama sıkıntısını giderebilir, arama sonuçlarından çok daha verimli sonuçlar alabilirler.
Eklentiyi indirdikten sonra istediğimiz arama motorlarını ekleyebilmek için "Options" (Seçenekler) ekranını açalım.


Açılan ekrandan, varolan arama motorlarından birini seçerek ekleyebilir ya da kendi arama motor tercihimizi ekleyebiliriz.


Şimdi sıra geldi Dynamics AX için özelleştirilmiş BING aramasını arama motorlarına eklemeye. Önce Dynamics AX arama sayfasını açalım.

http://www.microsoft.com/dynamics/ax/websearch/


Yukarıdaki ekrandan aramak istediğiniz Dynamics AX ile ilintili anahtar kelimeyi girip, hangi kaynaklar içinde aramak istiyorsanız o filtreleri seçerek arama yapabilirsiniz. Burada Dynamics AX 2012 için Dynamics AX'ın Help'i içinde kullanıcı, developer ve admin kaynakları içinde arama yapmasını istiyorum. Örnek olarak "InventTable" aramasını yapalım ve adres barına gelen sorguya bakalım. Bu sayede arama motoruna ekleyeceğimiz sorguyu bulalım. 


"trme=" den sonra gelen kısım "&" işaretine kadar bizim anahtar kelimemiz. Bunun yerine TESTSEARCH yazarak arama URL'imizi artık oluşturabiliriz.


Yeni arama motorumuzu ekledik. Artık ana ekrandan sağ klik yaparak göreceğimiz context menu'de bu aramayı kullanabiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder